Dlaczego razem?

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i roku. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

czwartek, 17 marca 2011

Benozzo Gozzolli, Maria lactans, 1484

Włoski malarz renesansowy Benozzo Gozzolli, uczeń Fra Angelika, jest twórcą fresku przedstawiającego Maryję karmiącą dzieciątko Jezus - "Madonna delle Tosse", znajduje się w Biblioteca Comunale, w Castelfiorentino. Na obrzeżach przedstawieni zostali św. Piotr i Paweł. 

1 komentarz:

  1. Śliczny temat. Jestem zafascynowana karmieniem piersią. To wielki skarb mamy i dziecka. Chwile błogości i najtkliwszej czułości, niezapomniany obraz błyszczących, wielkich oczu w malutkiej twarzy, wpatrzonych w mamę, jakby była całym wszechświatem. Małe rączki, obejmujące pierś jak bukłak z drogocenną wodą na pustyni... Wtulone miękkie, cieplutkie ciałko, rozluźnione, szczęśliwe i ufne, i te rumieńce na policzkach, różane usteczka... Czyste piękno!

    OdpowiedzUsuń