Dlaczego razem?

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i roku. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

wtorek, 25 stycznia 2011

Tronujacy Chrystus z Piotrem i Pawlem


Thronender Christus mit den hl. Petrus und Paulus; Elfenbein; Mittelrhein oder Franken, 1. H. 11. Jh.; aus dem Bamberger Domschatz (English: Christ in Majesty with St. Peter and St. Paul; Ivory; Middle Rhine or Franconia; first half of 11th century; from the Bamberg Cathedral Treasure)
Tronujacy Chrystus ze sw. Piotrem i Pawlem, kosc sloniowa, pochodzenie Srodkowa Nadrenia lub Frankowie, 1 pol. XI w.; z zbiorow katedry w Bambergu, Bayerisches Nationalmuseum München.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz