Dlaczego razem?

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i roku. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

piątek, 4 lutego 2011

Antoniazzo Romano, Madonna z Dzieciatkiem pomiedzy Piotrem i Pawlem oraz 12 sedziow Roty (»Madonna della Rota«), ok. 1474

Obraz zostal zamowiony do auli audiencyjnej swietej Roty. Na tronie znajduje sie Maryja ze stojacym Dzieciatkiem Jezus. Po lewej stronie stoi sw. Pawel z mieczem, po prawej sw. Piotr z kluczami. Obaj trzymaja ksiegi. Ponizej klecza sedziowie swietej Roty. Na stopniu tronu znajduje sie herb sadu oraz herb prawdopodobnie Monsignore Giovanni Cerretani z Terni, ktory byl dziekanem sw. Roty (zm.1492). Wymiary 187x212 cm. Obraz znajduje sie na Watykanie, w Appartamento Nobile Pontificio.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz