Dlaczego razem?

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i roku. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Filippino Lippi, Św. Paweł odwiedza św. Piotra w więzieniu, 1482-85


Prezentuje dziś fresk renesansowego artysty Filippino Lippiego, znajdujący się w kaplicy Brancacci w kościele Santa Maria del Carmine we Florencji. Dzieło o wymiarach 230x88 cm, powstało w latach 1482 - 1485.

Fresk znajduje się po lewej stronie filaru. Św. Piotr pojawia się w oknie zza kratami, natomiast św. Pawła widzimy zwróconego w stronę św. Piotra i tyłem do obserwatora. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz