Dlaczego razem?

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i roku. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

piątek, 17 grudnia 2010

„PAWEŁ Z TARSU - POJEDNANIE ŚWIATÓW" Część czwarta: odcinek 7 i 8.



To pierwszy całkowicie polski projekt filmowy o życiu człowieka, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji. Niesamowity dokument o życiu i działalności Pawła z Tarsu.

ODCINEK 7 

Nie przybyliśmy do was na próżno
Jesteśmy już w Europie. Działalność Pawła to początki chrześcijaństwa na tym kontynencie. Przemierzamy Macedonię poznając starożytne Filippi, współczesną Kavalę, grobowce królów w Vergina, Saloniki. Odkrywamy także miejsca gdzie Paweł zatrzymał się choćby na chwilę: Berea, Apolonia, Glyfada koło Aten. Każde z tych miejsc to kawałek historii kultury greckiej i zarazem początków cywilizacji europejskiej. W jej kontekst Paweł usiłował wpisać przesłanie Ewangelii zwracając się najpierw do Żydów a potem z całą mocą także do Greków.

ODCINEK 8 

W świecie filozofii i bogactwa Greków
Przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom w samym centrum starożytnej Grecji. Tu Paweł staje do dyskusji z filozofią i mitologią greków, które wtedy były podstawą rozumienia świata. Czy głoszona Ewangelia została przyjęta? Na ile słowa Pawła przekonały mędrców ówczesnej Europy? Jakie były początki konfrontacji chrześcijaństwa z odwiecznie panującym systemem wartości? Te pytania rodziły się w Atenach. Ale odpowiedź na nie prędzej można było usłyszeć w pobliskim Koryncie znanym z rozpusty. 

http://allegro.pl/pawel-z-tarsu-pojednanie-swiatow-czesc-iv-i1374295317.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz