Dlaczego razem?

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i roku. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

poniedziałek, 31 stycznia 2011

Rembrandt, Two Scholars Disputing (Peter and Paul) - Dwoch dyskutujacych uczniow, 1628



Obraz został namalowany podczas pobytu malarza w Lejdzie na specjalne zamówienie. Postacie przedstawieni byli w różnych okresach różnie identyfikowani. Według nich byli to dwaj filozofowie lub uczeni na co mogłyby wskazywać zgromadzone wokół zwoje i książki. Ostatecznie przyjmuje się iż są dwaj apostolowie: Piotr i Pawel.

Święci zostali przedstawieni bez swych tradycyjnych atrybutów. Rembrandt unikał malowania takich symboli bo burzyły realizm scen. Paweł, widoczny z przodu jest skąpany w świetle świec i objaśnia fragment Pisma sw. wskazując na niego palcem. Księgę trzyma Piotr. Scena jest ilustracją do motywu przedstawionego w Dziejach Apostolskich a dotyczącego dysputy pomiędzy apostołami na temat nauczania i szerzenia słów Chrystusa wśród wiernych wyznania niemojżeszowego. Swiatlo jakby bilo z Pisma sw. Wymiary obrazu 71 x 58,5 cm.


Obraz obecnie znajduje sie w National Gallery of Victoria, Melbourne.

niedziela, 30 stycznia 2011

Raffael, Spotkanie papieza Leona Wielkiego z Atylla, fresk 1514.

Obraz przedstawia wydarzenie z 452 roku, kiedy papiez Leon I Wielki siłą swego słowa powstrzymał wodza Hunow Attyle od zrównania Rzymu z ziemią. Widzimy w gornej lewej czesci obrazu wsparcie niebieskie patronow: sw. Piota i Pawla, ktorzy bojowniczo wspieraja papieza z mieczami w reku, wyglada jakby byli gotowi ich uzyc. Fresk znajduje sie w Stanza di Eliodoro, Palazzi Pontifici na Watykanie.

piątek, 28 stycznia 2011

Ikona sw. Piotra i Pawla

Ikona mistrza greckiego (1282-1295), znajduje sie w Bazylice sw. Piotra na Watykanie

czwartek, 27 stycznia 2011

Fresk "Pocalunek Piotra i Pawla"/ XII w.



The Embrace of Sts. Peter and Paul in the Vatopedi Monastery, Mt. Athos? Anonymous Greek fresco (XII Century)
Fresk z XII w. znajduje sie w klasztorze Vatopedi/ Athos w Grecji.

środa, 26 stycznia 2011

Herb Poznania

pieczec miasta Poznania z XIV w.

Na herbie miasta Poznania mozemy dostrzec apostola Piotra i Pawla. Najstarszym znanym nam wizerunkiem herbu Poznania jest pieczęć Rady Miejskiej na dokumencie z 1344 r. 
wizerunek z 1898 r. herbarz Otto Huppa
Herb Poznania łączy atrybuty architektoniczne (mury i baszty) z motywami religijnymi (patroni - św. Piotr i św. Paweł). Na tarczy widnieje fragment muru obronnego z trzema basztami i bramą - mające symbolizować, że Poznań posiada prawa miejskie (motyw często spotykany na tarczach herbowych, wskazujący na znaczenie miasta). W bramie znajdują się dwa skrzyżowane klucze, które uosabiały autonomię poznańskiego grodu. Wizerunek polskiego orła to prawdopodobnie symbol prorektora miasta Przemysła II. Po prawej i lewej stronie znajdują się gwiazdy i półksiężyce, które miały symbolizować moc księcia (wg heraldyków zostały dodane w XIV w.) 
wspolczesny herb Poznania
Św. Piotr stojący na lewej baszcie trzyma klucz do miasta, co miało symbolizować związek stolicy pierwszego biskupstwa w kraju ze stolicą Piotrową. Natomiast św. Paweł z mieczem i księgą miał uosabiać jednocześnie męstwo i przestrzeganie prawa. Wszystkie elementy godła zostały umieszczone na błękitnym tle. W średniowieczu duże znaczenie odgrywała symbolika barw, która ukształtowała się w Europie pod wpływem chrześcijaństwa. Błękit był barwą m.in.nieba, Matki Bożej, wiary, wierności, stałości, lojalności i powietrza.


Święci Piotr i Pawel to patroni katedry, najstarszej w Polsce. Jako pierwsze biskupstwo w Polsce poznanska katedra otrzymała patronów katedry rzymskiej.

wtorek, 25 stycznia 2011

Albrecht Duerer, Weronika pomiedzy sw. Piotrem i Pawlem, 1510

Tronujacy Chrystus z Piotrem i Pawlem


Thronender Christus mit den hl. Petrus und Paulus; Elfenbein; Mittelrhein oder Franken, 1. H. 11. Jh.; aus dem Bamberger Domschatz (English: Christ in Majesty with St. Peter and St. Paul; Ivory; Middle Rhine or Franconia; first half of 11th century; from the Bamberg Cathedral Treasure)
Tronujacy Chrystus ze sw. Piotrem i Pawlem, kosc sloniowa, pochodzenie Srodkowa Nadrenia lub Frankowie, 1 pol. XI w.; z zbiorow katedry w Bambergu, Bayerisches Nationalmuseum München.

niedziela, 16 stycznia 2011

Herb Biecza

Małopolskie miasto Biecz w swoim herbie ma tych dwóch wielkich apostołów: Piotra i Pawła.
Herb Biecza przedstawia św. Pawła trzymającego miecz (po prawej) oraz św. Piotra trzymającego klucz do nieba (po lewej) na czerwonym tle. Między nimi znajduje się duża litera B, będąca odniesieniem do nazwy miasta Biecz. Herb wywodzi się z XVI wiecznych pieczęci miejskich przedstawiających wizerunek św. Piotra i Pawła w półfigurach. Między nimi znajdowała się majuskuła B. W  XVII w. na pieczęci św. Piotr i św. Paweł znajdują się w pozycji stojącej, między nimi znajduje się duże B. Takie pieczęcie były używane jeszcze wXVIII w. na ich podstawie utworzono herb. Herb przyjęty został Uchwałą Nr III/15/90 z 12 lipca 1990r Rady Gminy i Miasta Biecza.